Biletyn Informacji Publicznej
menu

Bezpieczeństwo w Internecie

2022-08-30 11:15:47 (ost. akt: 2022-09-27 12:12:26)

Silne hasła

Przez silne hasło należy rozumieć zestaw znaków składający się z liter, cyfr i znaków specjalnych, składający się w sumie z więcej niż sześciu.

Krótko mówiąc, hasło składające się z sześciu znaków nie jest hasłem. Zwodzony most na płaskim terenie bez fosy chroni zamek, podobnie jak proste hasło. Najlepiej używać hasła o długości co najmniej 12 znaków. Takie zapamiętywanie jest jednak znacznie trudniejsze, dlatego warto kierować się zasadą: im więcej tym lepiej. Jeśli pamiętamy skomplikowane ośmioznakowe hasło, jesteśmy już o krok do przodu.


Zaufane sieci

Korzystając z internetu, a zwłaszcza z bankowości elektronicznej warto pamiętać o źródłach internetowych. Oczywiście nie zawsze możemy połączyć się z Internetem przez naszą sieć domową, która powinna być dla nas najbezpieczniejsza. Wykorzystajmy transmisję komórkową, jeśli łączysz się z dala od domu.

Jeśli jesteśmy zmuszeni do łączenia się z Internetem przez publiczną sieć Wi-Fi, nie używaj jej do logowania się do żadnych portali - nie wpisuj tam żadnych loginów ani haseł. Nawet bezpieczna sieć hotelowa lub biurowa może być niepewna i może być kontrolowana przez innych.


Antywirus

W pewnym sensie oprogramowanie antywirusowe stanowi tarczę ochronną naszego urządzenia przed niechcianym złośliwym oprogramowaniem. Im większa baza wirusów danego oprogramowania antywirusowego, tym lepiej oprogramowanie antywirusowe może blokować złośliwe oprogramowanie. Warto wybrać płatny program, który zapewni najszybszą i najskuteczniejszą reakcję w czasach kryzysu. Płatne programy mają również pewne funkcje, które różnią się od bezpłatnych programów. Na przykład znajdź moje urządzenie lub zdalnie zablokuj poufne dane. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Rankingi najlepszych programów antywirusowych.


Podejrzane maile

Niekończący się strumień reklam, biuletynów i spamu trafia do Twojej skrzynki odbiorczej. Nie zawsze można się przed tym wszystkim uchronić, ale z pewnością możemy uchronić się przed ujawnieniem się hakerów, klikając linki w podejrzanych wiadomościach e-mail.

Jeśli podejrzany e-mail lub e-mail od nieznajomego dotarł do naszej skrzynki pocztowej, nie klikaj w link w jego treści i nie zapisuj załącznika. Częstą praktyką wśród cyberprzestępców jest podszywanie się pod znane marki, od których regularnie otrzymujemy e-maile. Może to być informacja o paczce, która w rzeczywistości nie istnieje, lub potwierdzenie fikcyjnego zakupu. Jeśli taki e-mail nas zaskoczy, zastanówmy się dwa razy, czy naprawdę na taki e-mail powinien do nas dotrzeć. Jest to ważna zasada bezpiecznego korzystania z Internetu.
Linki i załączniki zawarte w takich wiadomościach mają na celu kradzież poufnych danych z naszych urządzeń i często instalują oprogramowanie śledzące, które nie kończy ich aktywności na jednym urządzeniu - infekują także sieci Wi-Fi i inny sprzęt. Warto dodać, że samo otwarcie maila nie stanowi zagrożenia dla naszego cyberbezpieczeństwa. Tylko otwarcie treści e-maila jest niebezpieczne.


Aktualizacje

Dobrą praktyką jest aktualizowanie używanego oprogramowania, ponieważ pomaga to utrzymać bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie. Niestety aktualizacje systemu nie są zbyt przyjemne przez wieczne oczekiwanie, instalacje sterowników i inne nieprzyjemne frazy, takie jak instalowanie aktualizacji zakończone niepowodzeniem. Należy jednak regularnie pobierać najnowsze aktualizacje systemu, przeglądarki i oprogramowania antywirusowego, aby nasze komputery były na bieżąco ze wszystkimi nowymi poprawkami zabezpieczeń.

Bezpieczeństwo stron

Jednym z podstawowych sposobów zapewnienia sobie bezpieczeństwa w Internecie jest odwiedzanie stron internetowych posiadających certyfikaty bezpieczeństwa. Z reguły dostęp do bezpiecznej strony jest płynnie, co oznacza, że ​​przeglądarka nie dostarcza nam żadnych informacji o możliwym niebezpieczeństwie. Jednak gdy odwiedzamy niebezpieczną stronę internetową, przeglądarka nas powiadamia.

Najczęstszym powodem, dla którego przeglądarka nie ufa określonej witrynie, jest przestarzały, brakujący certyfikat bezpieczeństwa lub certyfikat z niezaufanego źródła. Certyfikaty bezpieczeństwa zapewniają szyfrowanie danych pomiędzy użytkownikiem a serwerem serwisu. Oznacza to, że dane, które zbieramy w serwisie są stosunkowo trudne do przechwycenia. Kiedy odwiedzamy stronę internetową z protokołem HTTPS, serwer tej strony potwierdza bezpieczeństwo domeny certyfikatem.

Aby upewnić się, że witryna jest certyfikowana, spójrz na lewy górny róg ekranu na górze paska adresu URL. Jeśli wyświetla https:// przed nazwą strony (a nie http://) i ma kłódkę obok paska, wiemy, że witryna jest bezpieczna.


Działanie pod presją


Cyberprzestępcy często wykorzystują nie tylko ignorancję internautów, ale także emocje towarzyszące sytuacjom kryzysowym. Pozorna presja czasu, uczucie strachu i bezradności to tylko chwilowe emocje, z którymi trzeba walczyć wewnętrznie i nie ulegać presji chwili.
Żeby nie wykonywać pospiesznych ruchów, pomyśl spokojnie o tym, co robić. Natychmiastowe wysłanie okupu do hakera może nie być najlepszą opcją. Działanie pod presją czasu w tym przypadku nie pomaga. W pierwszej kolejności należy odłączyć dyski zewnętrzne od komputera, odłączyć komputer od sieci Wi-Fi i powiadomić policję. Należy dokładnie przemyśleć każdy krok, aby nie wpaść w pułapkę przestępców.


Wyskakujące okienka i reklamy


Dla własnego bezpieczeństwa w Internecie nie należy klikać na dziwne, podejrzane i natrętne okienka. Takie reklamy o dość nietypowej treści to tylko nośniki wirusów i robaków, które zakotwiczą na naszych urządzeniach. W efekcie zobaczymy tylko takie reklamy, a co gorsza, nasze dane przestaną być bezpieczne.


Dane osobowe

W żadnym wypadku nie należy pod wpływem nacisku, przekonywań ani z jakiegokolwiek innego powodu, ujawniać swoich danych osobowych w Internecie. Wyjątkiem mogą być strony rządowe i zakupy online.
Co to są dane osobowe? Dane osobowe to informacje, które pomagają zidentyfikować użytkownika i dokładnie wiedzieć, kim on jest. „Jan Kowalski” nie są zatem danymi osobowymi. Jednak „Jan Kowalski, lat 25, mieszkający przy ul. Józefa Babińskiego 29 w Krakowie” już są.
Pamiętaj, że władze, takie jak policja lub służba zdrowia, nigdy nie pytają o dane osobowe ciotki, numer konta bankowego lub drugie imię. Sytuacje, w których mogą być potrzebne podobne dane, to na przykład logowanie do internetowego konta pacjenta lub e-obywatela. Ponadto robiąc zakupy w Internecie, powinniśmy być pewni, że przetwarzanie naszych danych osobowych odbywa się zgodnie z RODO, a strona jest bezpieczna.

WIĘCEJ INFORMACJI MOŻNA ZNALEŹĆ M.IN. na stronach CERTu, prowadzonych przez NASK:
CERT.PL